• Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki w dniu 24 listopada świętowali razem ze swoimi misiami Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych  i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „ czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś ”. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych przytulanek, obejrzały film edukacyjny  ,, Dzień  Pluszowego Misia ”i rozpoznały znane z książek  i telewizji misie: Puchatka, Coralgola, Uszatka, Gumisie  i inne. Przedszkolaki  i uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach muzyczno-ruchowych, tańczyli przy znanych piosenkach. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne: układały z puzzli Kubusia Puchatka, uzupełniały puste pola na obrazkach plasteliną, łączyły w pary takie same misie oraz malowały farbami gipsowe figurki misia. Wszyscy z chęcią korzystali z  ,, misiowej ” fotobudki. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulać, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.

            Roztrzygnięty został również Szkolny Konkurs Plastyczny ,, Mój przyjaciel miś ”- dzieci z oddziału przedszkolnego  i uczniowie klas I-III wykonali piękne misie. Wszystkie były wyjatkowe  i każdy z nich został nagrodzony nagrodami rzeczowymi  i dyplomami. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.  

          • 22 listopada - Dzień Kredki

          • Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy. A oto kilka zdjęć naszych przedszkolaków, które chętnie uczestniczyły w zabawach oraz bezbłędnie rozwiązywały powierzone im zadania.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Na 20 listopada przypada rocznica uchwalenia „Konwencji praw dziecka”, która jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka uchwalonym w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowanym przez Polskę w 1991 roku.

            Z tej okazji na korytarzu naszej szkoły pojawiły się gazetki dotyczące Praw Dziecka oraz zostały przeprowadzone pogadanki i lekcje w klasach I-VIII dotyczące tej tematyki. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Co to są prawa dziecka?”, dzięki któremu dowiedzieli się czym jest "Konwencja praw dziecka" oraz jakie zawiera prawa.  

            Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

            Uczniowie klasy VIII realizując zadanie 23. "Nie ma dzieci, są ludzie" z III modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” zapoznali się z „Konwencją praw dziecka” oraz przygotowali gazetkę przybliżającą sylwetkę Janusza Korczaka.

             

          • Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

          • „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

            Janusz Korczak

            20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Dzieci to nasz prawdziwy skarb - każdy to wie, ale dziecko to jest także mały człowiek, który zaczyna budować swoje poczucie tożsamości. Nasze przedszkolaki poprzez różnego rodzaju aktywności w tym dniu, dowiedziały się o swoich prawach, ale również i o obowiązkach. Obejrzały film edukacyjny pt. ,, Prawa i obowiązki dziecka”, wspólnie przyklejały hasła na plakat, kolorowały oraz tańczyły do piosenki nawiązującej do dzisiejszego dnia. Niech wszystkie dzieci na całym świecie uśmiechają się, a ich prawa będą szanowane i respektowane.

            Prawa dziecka zapisane w Konwencji:

            • prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, obywatelstwa,
            • prawo swobody myśli, sumienia i wyznania, wyrażania poglądów, w tym w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
            • prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, domowego, tajemnicy korespondencji
            • prawo do wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi, prawo poznania rodziców, jeżeli to możliwe,
            • prawo do wolności od tortur, poniżającego traktowania, przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych,
            • prawo do swobodnego zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń,
            • prawo do odpowiedniego do wieku i stopnia rozwoju traktowania w ramach postępowania karnego,
            • prawa społeczne, w tym prawo do odpowiedniego standardu życia, opieki w instytucjach i zakładach, ochrony socjalnej, ochrony zdrowia, rehabilitacji społecznej i zdrowotnej,
            • prawo do ochrony przed wyzyskiem ekonomicznym, podejmowaniem pracy w zbyt wczesnym wieku,
            • prawo do wypoczynku i czasu wolnego,
            • prawo dostępu do informacji i materiałów pochodzących z różnych źródeł,
            • prawa do nauki, w tym prawo do bezpłatnej i obowiązkowej nauki w zakresie szkoły podstawowej.
          • Wyróżnienie dla Szymona w konkursie historycznym "Wolna-Niepodległa"

          •  

            15 listopada 2023 roku w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyło się podsumowanie VI edycji konkursu historycznego "Wolna - Niepodległa" organizowanego przez pana posła Tomasza Zielińskiego i Kuratorium Oświaty w Lublinie pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            W uroczystym podsumowaniu oraz wręczeniu nagród udział wziął Szymon K. z klasy VIII, którego praca konkursowa została wyróżniona. Uczniowie pisali prace nawiązujące tematyką do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Choć przyjmowały one różne formy m.in. opowiadania, eseju, czy wiersza wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością w swoim niepowtarzalnym ujęciu tematu oraz przywiązaniem do wolnej od ponad stu lat ojczyzny.

            W konkursie udział wzięła także Oliwa M.  z klasy VIII.

            Serdecznie gratulujemy Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów

          • 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

          • Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości i przypadającej w tym roku  105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada 2023 roku odbył się w naszej szkole apel, aby w sposób uroczysty uczcić ten wyjątkowy dzień, jakże ważny dla wszystkich Polaków. Uczniowie  pod kierunkiem p. Doroty Stoń, p. Dominiki Krzyś i p. Bożeny Kwiatkowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Chcieli w ten sposób przybliżyć swoim koleżankom i kolegom wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  W swoim wystąpieniu uczniowie przypomnieli również najistotniejsze fakty związane z dążeniem Polaków o odzyskanie niepodległości. Dialogi uczniów były ozdobione recytowaną poezją  i przypomnieniem najważniejszych dat z historii Polski. Występujący młodzi artyści przybliżyli drogi Polaków do odzyskania niepodległości oraz  znaczenie święta, które co roku obchodzimy 11 listopada.

            Nasi uczniowie wystąpili również w Narodowe Święto Niepodległości  w kościele parafialnym dla lokalnej społeczności.

            Ósmoklasiści, uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zrealizowali zadanie 16 – „Do hymnu!” z modułu II. Tu jest moje miejsce Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.

          • Patrioci wokół nas

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i uroczyste  święto  każdego Polaka, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W trosce o pamięć dla tego wydarzenia i o kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia uczniowie klasy III podczas zajęć poznali historię powstania hymnu polskiego i autora jego słów. Dzieci utrwaliły znajomość symboli narodowych oraz dowiedziały się kto przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości jak również na czym polega patriotyzm. Chcąc uczcić 105 rocznicę tego święta uczniowie wykonali piękne, patriotyczne prace plastyczne: kotyliony i orły, które zdobią naszą klasową gazetkę.  Celem utrwalenia zdobytych wiadomości była historyczna gra planszowa, która sprawiła dzieciom wiele radości i dumy. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają to historyczne wydarzenie.

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          •    8 listopada przedszkolaki i uczniowie klas I-III naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na zdrowie, kondycję organizmu oraz zdolność do przyswajania wiedzy. Spożywanie przez dzieci sniadania jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia zastrzyk energii, który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji, przekłada się na wyniki w nauce. Przed przystąpieniem do wspólnego przyrządzania śniadania uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywienia. Dowiedzieli się jak ważne są warzywa i owoce w naszym jadłospisie, ograniczenie soli i cukru, urozmaicenie produktów, unikanie przetwarzanej żywności oraz systematyczna aktywność fizyczna. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń przyrządzili zdrowe, kolorowe kanapki, smakowite, owocowe sałatki oraz przepyszne koktajle zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa. Po wykonanej pracy odbyła się wspólna degustacja. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. Na twarzach dzieci panował uśmiech i zachwyt. Mamy nadzieję, że zdrowe śniadanie na co dzień zagości w domach naszych uczniów, ponieważ to najlepszy start w nowy dzień. Na zajęciach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości ”.          

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • 6 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu przyszły do przedszkola przebrane za swoje ulubione postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć oraz wzbogacamy słownictwo. Nasze przedszkolaki wykazały się znajomością treści bajek, m.in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz wyszukiwały pary obrazków. Pięknie zaprezentowały swoje stroje oraz z chęcią uzasadniały swój wybór. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy, a także rozwijania zainteresowań czytelniczych. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, medale oraz opaski za udział w grach i zabawach w dzisiejszym dniu, który sprawił im wiele radości.

          • Podziękowania od Prezydenta RP – Narodowe Czytanie 2023

          • Szkoła Podstawowa w Zawalowie otrzymała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z podziękowaniem za udział w Narodowym Czytaniu oraz okolicznościowy egzemplarz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z dedykacją i podpisem Pary Prezydenckiej.

    • Galeria zdjęć

        brak danych