• 231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

•    Rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków święto. W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Jednak w naszej historii nie brakowało ludzi,  dla których ojczyzna stanowiła najwyższą wartość. Uchwalona przez Sejm Wielki konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą.

Dla podkreślenia rangi tej rocznicy uczniowie naszej szkoły 5 maja 2022 roku wraz  z panią Dorotą Stoń przygotowali program słowno – muzyczny . Była to bardzo interesująca lekcja historii nacechowana głębokim patriotyzmem.

• Dzień Ziemi 2022

• 22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Ten dzień przypomina nam, że Ziemia, na której mieszkamy potrzebuje ochrony i opieki, gdyż żyją na niej również rośliny i zwierzęta.

Ludzie jednak często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach, dym z kominów zanieczyszcza powietrze, wysypiska śmieci powodują skażenie gleby. My oddychamy zatrutym powietrzem, pijemy zanieczyszczoną wodę, jemy żywność, która nam szkodzi, toniemy w śmieciach. W zatrutym środowisku chorują ludzie, giną rośliny i zwierzęta. Na szczęście ludzie zrozumieli, że niszcząc Ziemię niszczą siebie.

Z tej okazji uczniowie klas I - VIII w ramach międzyklasowego konkursu plastycznego przygotowali plakaty o treści ekologicznej, z klas V, VI i VII przygotowali część artystyczną z okazji Dnia Ziemi. Uświetnił ją piękny taniec kwiatów w wykonaniu uczennic klas I-III. Jednak najciekawszy okazał się pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczniów wszystkich oddziałów wraz z wychowawcami w ramach międzyklasowego konkursu pt.” Modnie, bo ekologicznie”. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z  klasy I-VIII przedstawili kolekcję, która mogła zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Wszystkie stroje wykonano z materiałów "ekologicznych". Większość to odpady lub rzeczy, które były o krok od wylądowania w kuble na śmieci. Uczniowie dali  im kolejną szansę stania się użytecznymi, coś co możemy nazwać "drugim życiem". Stworzyli kreacje, które są nie tylko praktyczne i oryginalne, ale również mało kosztowne.

Za swoje prace uczniowie otrzymali dyplomy.

• II miejsce w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

• W dniu 25 kwietnia 2022r. odbył się w Szkole Podstawowej w Miączynie Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym uczestniczyły szkoły z terenu gminy Miączyn. Celem konkursu było podnoszenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. W turnieju wzięły udział drużyny reprezentujące  szkoły podstawowe z Miączyna i  Zawalowa.

Naszą szkołę reprezentowali: Roksana B. (kl. VIII), Kamil O. (kl. VII), Jakub M. (kl. VI).

Eliminacje gminne składały się z trzech części: z testu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego,  testu praktycznego na rowerowym torze przeszkód oraz pomocy przedmedycznej.

Reprezentacja drużyny naszych uczniów zdobyła II miejsce w kategorii szkół podstawowych.