• Kryptologia, szyfry i bezpieczeństwo w sieci

• Styczniowe „lekcje Ignacego” wprowadziły ósmoklasistów w świat kryptografii  i szyfrów a także zapoznały z zasadami tworzenia bezpiecznych haseł i zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie rozwiązywali różne zagadki, krzyżówki, dekodowali wiadomości, ćwiczyli spostrzegawczość a wszystko po to by odnaleźć klucz do wyjścia z sali. Poznali sylwetki trzech polskich wybitnych matematyków: Mariana Rejewskiego,  Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego – deszyfrantów niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigma. Nauczyli się zaszyfrowywać wiadomość za pomocą szyfru Cezara i Polibiusza.

Uczniowie poznali zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Mieli możliwość sprawdzenia stopnia trudności wymyślonych haseł na specjalnej stronie www.

Styczniowe wyzwania Ignacego stały się doskonała okazją do doskonalenia umiejętności współpracy w grupie oraz kształtowania właściwych relacji społecznych.

Stały się również inspirację do zorganizowania wycieczki do pokoju zagadek.

• Bezpieczeństwo podczas ferii

• Sierżant sztabowy Kamil Piluś z Posterunku Policji w Miączynie 11 stycznia 2023 roku spotkał się ze wszystkimi przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Zawalowie.

Tematem spotkania, oprócz przestrzegania bezpieczeństwa w czasie ferii i zakazie korzystania z  zamarzniętych akwenów wodnych, były zagrożenia czyhające na młodzież i dzieci podczas korzystania z Internetu oraz samotnego przebywania w domu. Funkcjonariusz przypomniał także o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych.

.