• Dzień Ziemi

          • Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. W naszej szkole, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy 24 kwietnia.

            Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli posadzili 10 drzewek na terenie przyszkolnym. Celem tej inicjatywy jest szerzenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Dzięki akcji sadzenia drzew dzieci miały okazję przyczynić się do ochrony fauny.

            W tym dniu uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki przyszli ubrani do szkoły na zielono i zaprezentowali się podczas akademii poświęconej obchodom Dnia Ziemi. Odbył się również Szkolny Konkurs Ekologiczny: pt. „Zrób coś z niczego – bądź Eko”. Wszystkie klasy wykazały się kreatywnością, na szkolną wystawę dostarczono bardzo ciekawe prace: pojawiły się zabawki, zegar, pralka, globus, zwierzęta, a to wszystko wykonane z butelek, nakrętek, kartonów i wielu innych niepotrzebnych już materiałów! Wykonane praceprezentowaliprzewodniczący klas, za co każdaklasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

            Na zakończenie wszyscy otrzymali drobne słodkie upominki.

            To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

          • II miejsce w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • W dniu 21 kwietnia 2023r. odbył się w Szkole Podstawowej w Miączynie Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym uczestniczyły szkoły z terenu gminy Miączyn. Celem konkursu było podnoszenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. W turnieju wzięły udział drużyny reprezentujące  szkoły podstawowe z Miączyna,  Zawalowa, Kotlic i Gdeszyna.

            Naszą szkołę reprezentowali: Marcin B.. (kl. VI), Dominik B. (kl. VII), Kamil O. (kl. VIII).

            Wcześniej w szkolnych eliminacjach udział wzięło 8 uczniów  z klas VI-VIII.

            Serdecznie gratulujemy.

          • Szkolny Konkurs Plastyczny „Przestrzenna piramida zdrowego żywienia”

          • W ramach XVI edycji Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj Formę!” w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs Plastyczny „Przestrzenna piramida zdrowego żywienia". Konkurs był skierowany do uczniów klas V-VIII. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo ciekawe, różnorodne i staranne prace. Celem przedsięwzięcia było propagowanie zdrowego i świadomego odżywiania. Każda klasa wykonywała jedną piramidę. Z dostarczonych prac powstała wspaniała wystawa.

            Rozstrzygnięcie nastąpiło 17 kwietnia 2023 r. Komisja konkursowa oceniła wykonane piramidy i postanowiła przyznać wszystkim klasom dyplomy.

          • „DZIEŃ DOBRA” – radosne święto pomagania

          • W Niedzielę Miłosierdzia obchodzony jest Dzień Dobra czyli Patronalne Święto Caritas, wyjątkowy czas dla wolontariuszy i wszystkich, którzy uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas!

            Z tej okazji, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, w piątek 14 kwietnia 2023 roku przygotowało spotkanie wolontariuszy i opiekunów SKC z terenu całej diecezji. Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej w Zawalowie również wzięło udział w tej uroczystości.

            Tego dnia w Katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego - Mariana Rojka.

            Następnie uroczystość została przeniesiona do  Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe dla członków Szkolnych Kół Caritas. Wśród przygotowanych konkurencji były: slalom z piłką tenisową, wyścig z kozłowaniem piłki, przenoszenie piłki lekarskiej o wadze 1 kg, wyścig skokami zajęczymi, wyścig z przeskokami przez płotki.

            Na zakończenie każdy z wolontariuszy otrzymał Złoty Medal w kształcie serca, a opiekun medal, statuetkę i dyplom.

            Celem tych obchodów było uznanie pracy wolontariuszy angażujących się w różnego rodzaju akcje.

            Jest to podziękowanie za ich trud, czas i poświęcenie na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych, chorych i ubogich.

            Dziękujemy, że mogliśmy wspólnie z innymi wolontariuszami świętować  „DZIEŃ DOBRA”

          • 1057 rocznica Chrztu Polski

          • 14 kwietnia obchodziliśmy  1057 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę.  Akt przyjęcia chrztu uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju. Z tej okazji uczniowie z klas VI-VIII pod okiem pani Doroty Stoń przygotowali akademię upamiętniającą to ważne wydarzenie.

          • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS ,,TAK POMAGAM”

          • W dniach od 15 do 31marca 2023 r. Szkolne Koło Caritas zorganizowało akcję pod hasłem „Zbiórka żywności na święta dla ubogich rodzin”. Akcja ta odbyła się w Szkole Podstawowej w Zawalowie, w Kościele M.B. Różańcowej w Zawalowie oraz w kaplicy w Koniuchach.

            Wspólnymi siłami uzbieraliśmy ogromną ilość artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych do przechowywania m.in. makaron, cukier, sól, kasza jęczmienna i gryczana, olej, konserwy, kawa, herbata itp. z których najuboższe rodziny przygotują świąteczne posiłki. Artykułami były również środki czystości: mydła, proszki do prania, pasty do zębów.

            5 kwietnia wolontariusze wraz z opiekunem SKC p. Dominiką Krzyś udali się do ubogich rodzin, osób samotnych i chorych z paczkami świątecznymi.

            Szkolne Koło Caritas ma nadzieję, że otrzymane paczki były dla obdarowanych miłym przedświątecznym upominkiem. Wszystkim darczyńcom  serdecznie dziękujemy.

          • Powiało Wielkanocą – „Szkolny Konkurs na Stroik Wielkanocny”

          • W dniach 23.03.2023 r. - 03.04.2023r. w naszej szkole odbyła się zbiórka prac konkursowych „Stroik Wielkanocny”. Celem konkursu było m.in. propagowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie stroików wraz z rodzicami. Wśród prac znalazły się stroiki w koszyczkach, na plastrach drewna czy w doniczkach. Kreatywność i pomysłowość uczniów oraz staranność wykonania sprawiły, że każdy z dwunastu stroików był niepowtarzalny i pozwolił poczuć klimat wiosny i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 05.04.2034r. Komisja miała niezwykle trudne zadanie, gdyż każda praca była jedyna w swoim rodzaju. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi.

          • Babeczki w przedszkolu

          • Przedszkolaki w przedświąteczne dni przygotowywały dużo ciekawych świątecznych rozmaitości między innymi piekły wielkanocne babeczki. Wszystkie dzieci ochoczo i z pełnym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Odmierzały, łączyły wszystkie składniki i piekły. W przedszkolu unosił się wspaniały aromat wypieków.

            Po ostygnięciu babeczek dzieci z apetytem zajadały je w sali, część z nich zabrały do domu na wielkanocny stół, poczęstowały też nauczycieli i pracowników obsługi.

          • 7 kwietnia 2023r – Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”

          • Światowy Dzień Zdrowia – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólnej Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw w świecie.

            W naszej szkole w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia odbyło się 4 kwietnia 2023 roku spotkanie z pielęgniarką szkolną.

            Na wstępie tego spotkania uczennica klasa kl. VII  Oliwia odczytała krótką historię tego święta, w której zwróciła szczególną uwagę na sukcesy WHO osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich 7 dekad. Przez dziesięciolecia WHO zajmowało się kluczowym wyzwaniem swej misji. Cel jakim jest wartość zdrowia dla wszystkich pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.

            Podczas prelekcji pani pielęgniarka omówiła temat higieny uczniów w szkole i na co dzień oraz zagrożenia spowodowane brakiem przestrzegania zasad higieny, które tak ważne są dla zdrowia nas wszystkich.

            W ramach wdzięczności za ciekawą i ważną tematykę spotkania uczniowie podziękowali pani pielęgniarce wręczając kartkę z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych.

          •  Pisanki z drukarki 3D

          •                                      

            Do Świąt Wielkanocnych przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej szkole. Klasy I-III miały zajęcia tematyczne, dzięki którym poznawały tradycje i zwyczaje świąteczne i przygotowały różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi. Na zajęciach z edukacji technicznej uczniowie zaprojektowali pisanki wielkanocne i wydrukowali je na drukarce 3D. Dzieci rozwijały swoją kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, uczyły się współpracy i cierpliwości. Po zakończeniu zajęć każdy z uczniów zabrał pisankę do domu. Praca z drukarką sprawiła, że nauka stała się ciekawa i interesująca. W przyszłości będą tworzyć i drukować kolejne projekty.

          • Żonkilowa Kwesta

          • W niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie oraz w kaplicy w Koniuchach odbyła się żonkilowa kwesta na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Żonkile, kwiaty-symbole kojarzone z wiosną mają dać nadzieję podopiecznym oraz ich rodzinom. Dziękujemy za zaangażowanie wolontariuszy, gronu pedagogicznemu w przygotowaniu papierowych żonkili oraz życzliwość wszystkich, którzy włączyli się w akcję niesienia pomocy chorym i potrzebującym.

          • Zajęcia z chemii z wykorzystaniem narządzi zakupionych w ramach ,,LABORATORIUM  PRZYSZŁOSCI”

          • Uczniowie klasy VII  na zajęciach  rozwijających z chemii rozwiązywali problem ,,Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”. W tym celu każdy z uczniów przygotował oszlifowaną deseczkę o wymiarach  20x15 cm na której wypisywał swoje  imię i nazwisko oraz zawód jaki chciałby wykonywać w przyszłości. Pierwszy etap pracy- to zapisywanie liter ołówkiem, gdzie każdą źle zapisaną literę można było zetrzeć i powrócić do pierwotnie oszlifowanej deseczki. W drugim etapie pracy, uczniowie pod nadzorem nauczyciela, za pomocą wypalarki wypisywali  swoje wizytówki. W trakcie pracy unosił się zapach palonego drewna oraz wydzielało się  ciepło.  Uczniowie  stwierdzili, że zaszła reakcja chemiczna, ponieważ  napisu nie udało się zetrzeć  gumką. Ta pozornie prosta czynność  miała na celu:

            1)Odróżnianie  reakcji chemicznej od zjawiska fizycznego.

            2)Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

            3)Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.       

            4)Kreowanie postawy- Wiem  kim chciałabym/chciałbym  zostać w przyszłości.

    • Galeria zdjęć

        brak danych