Strona główna
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2024
21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Hejtowi powiedz – NIE!
16 lutego nasi ósmoklasiści podczas zajęć z wychowawcą zrealizowali tematykę – „Zrozumieć hejt”, wykorzystującą materiały europejskiego projektu edukacyjnego SELMA, który porusza problem mowy nienawiści i hejtu online poprzez rozwijanie i zwiększanie świadomości, tolerancji i szacunku. Adresowany jest do młodzieży w wieku 11–16 lat.
Być jak Ignacy – odnawialne źródła energii i energia wiatrowa
Kolejne spotkanie z Ignacym zainspirowało siódmoklasistów do zdobywania wiedzy z zakresu odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Ciekawe informacje na temat węgla, ropy naftowej, biomasy, energii geotermalnej, gazu ziemnego, energii słonecznej, energii wodnej i energii wiatru pozwoliły uczniom na sformułowanie plusów i minusów korzystania z każdego rodzaju energii.
Czas życzliwości i przyjaźni
14 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki- wyjątkowy dzień, który przypomina nam o okazywaniu szacunku, życzliwości, przyjaźni drugiemu człowiekowi. Nazwa tego popularnego święta pochodzi od imienia Św. Walentego, który właśnie 14 lutego obchodzi swoje imieniny. Uczniowie klas I -VIII obejrzeli film edukacyjny pt. „ Legenda o Świętym Walentym”, który przybliżył im historię patrona tego święta. Po czym przyszła pora na zabawy związane z walentynkami. Uczniowie m.in. losowali połówkę serca i ich zadaniem było znalezienie koleżanki lub kolegi z drugą połówką tego samego serca, tańczyli z balonami, pisali na sercach miłe słowa drugiej osobie. Zabawy dostarczyły im wielu pozytywnych emocji i radości. Kolejną atrakcją była również poczta walentynkowa, do której uczniowie i przedszkolaki wrzucali własnoręczne wykonane kartki walentynkowe, serduszka do specjalnie przygotow
„Zdrowe zęby to zdrowe ciało”
W dniu 13 lutego 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Barbarą Hołowczuk – stomatologiem dziecięcym, które dostarczyło cennych informacji na temat zdrowia jamy ustnej i stomatologii dziecięcej. Pani stomatolog omówiła podstawowe zasady higieny jamy ustnej, takie jak regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz znaczenie zdrowego odżywiania dla utrzymania zdrowych zębów. Przedstawiła również proces wizyty u stomatologa oraz procedurę lakowania zębów, którego głównym celem ochrona przed próchnicą.
Escape room „KTO ZAMORDOWAŁ STOLNIKA HORESZKĘ"
W ramach podsumowania wiedzy nabytej podczas omawiania lektury „Pan Tadeusz” uczniowie klasy VIII wzięli udział w lekturowym escape roomie. Ósmoklasiści rozwiązywali kolejne ćwiczenia i wykazywali się znajomością książki, żeby odblokować dostęp do dalszych poziomów gry.
Zbadali każdy trop i odkryli tajemnice skrywane przez mieszkańców i gości Soplicowa. Zapoznali się z zeznaniem świadka morderstwa - Gerwazego Rębajły. Ustalili fakty i podali prawdopodobne motywy popełnienia morderstwa. Przesłuchali 10 podejrzanych mężczyzn. Odkryli, kto jest mordercą – Jacek Soplica.
Weneckie maski karnawałowe
W związku z trwającym karnawałem, w klasie 8 odbyły się zajęcia poświęcone wykonywaniu masek karnawałowych.
Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną – „Karnawał na świecie”, dzięki której poznali tradycje karnawałowe w Polsce i na świecie. Następnie każdy uczeń wykonał karnawałową maskę. Był to czas znakomitej zabawy. W ten sposób ósmoklasiści zrealizowali zadanie 13. Weneckie maski z działu IV – Kultury świata Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole od zawsze jest wyjątkowym świętem, pełnym radości, uśmiechów i miłości. 24 stycznia odbyła się uroczysta akademia, na której dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- VIII prezentowali swoje umiejętności artystyczne, tańcząc, śpiewając piosenki, recytując wiersze i prezentując program artystyczny. Teksty piosenek i wierszy pełne były serdecznych życzeń, wdzięczności oraz miłości, tworząc magiczne i pełne uniesienia chwile. Uwieńczeniem akademii było „Sto lat” odśpiewane z akompaniamentem akordeonu, który dodał niepowtarzalnego charakteru całej uroczystości.
Spotkanie z p. Mateuszem Chołodą - "Kraj nad wielkim Nilem"
Nowa galeria Spotkanie z p. Mateuszem Chołodą - "Kraj nad wielkim NIlem" została dodana do albumu fotograficznego
6
Niezwykła sztuka origami
Origami to nic innego, jak sztuka składania papieru, z którego można wyczarować piękne figurki roślin, zwierząt czy innych postaci. Wywodzi się ona z Japonii – w tym kraju każdy obywatel wie, jak składać origami i jest w stanie dzięki tej technice stworzyć z kartki papieru małe dzieła sztuki albo całe obrazy.
Szkolny Konkurs Świąteczny
Zgodnie ze szkolną tradycją, również w tym roku Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs bożonarodzeniowy „ Świąteczny stroik”. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i umiejętności artystycznych uczniów, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz zacieśnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne działanie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu stroiku świątecznego.
Niech kolęda serce budzi…
„ Jezus się narodził, leży dzisiaj w żłobie.
Swoją wielką miłość chce zostawić tobie…”
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanym jasełkami. 21 grudnia biblijne wydarzenia sprzed ponad 2000 lat odtworzyli przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Danuta Sobczak, która powitała przybyłych gości: Dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka, ks. Roberta Fuka, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Rozważając tajemnicę przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad „ cudem świętej nocy”, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus, młodzi aktorzy w pięknych strojach zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne na tle pięknej dekoracji bożonarodzeniowej. Kolejny raz jasełka
Żywe obrazy ósmoklasistów
„Żywy obraz” to rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX I początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych.
Szkolne Koło Caritas w okresie przedświątecznym
Grudzień był pracowitym miesiącem dla wolontariuszy ze SKC w Zawalowie. Uczniowie chcąc pomóc w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia włączyli się w dwie akcje Caritas Polska.
Pierwszą akcją była sprzedaż Świec Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która odbywała się w Szkole Podstawowej w Zawalowie oraz przy współpracy z Parafią – w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie i w Kaplicy w Koniuchach.
Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Gminy Miączyn i GOPS
W dniu 12 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 8 gościli w Urzędzie Gminy Miączyn.
Celem wyjazdu było poznanie instytucji użyteczności publicznej, jaką jest urząd oraz zapoznanie z zawodem urzędnika. Przewodnikiem po urzędzie była pani Dorota Nowak, która z zaangażowaniem oprowadzała uczniów po różnych referatach znajdujących się w urzędzie i udzielała wyczerpujących informacji. Nasi uczniowie zostali powitani osobiście przez Wójta Gminy Miączyn pana Ryszarda Borowskiego i zaproszeni do gabinetu na krótką rozmowę. Ósmoklasiści zwiedzili Salę Konferencyjną, salę Urzędu Stanu Cywilnego i pozostałe pomieszczenia pracowników urzędu, a także odwiedzili GOPS.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA
12 grudnia 2023 roku w naszej szkole podsumowano szkolny konkurs plastyczny o tematyce związanej z prawami dziecka pt. „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”.
Konkurs skierowany był do uczniów klas I – VIII. Prace konkursowe obejmowały wybrany aspekt praw dziecka, zapisany w Konwencji o prawach dziecka. Oceniano pomysłowość, staranność i estetykę wykonania pracy.
Być jak Ignacy – ropa naftowa i energia elektryczna
Uczniowie klasy 7 poznali biografię wybitego polskiego naukowca Ignacego Łukasiewicza.
Z wielkim zainteresowaniem poznawali kolejne dokonania naszego rodaka. Ogromnym zaskoczeniem dla uczniów okazał się fakt, że Polak założył pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie w Bóbrce koło Krosna oraz wynalazł lampę naftową. Ignacy badał właściwości ropy naftowej, uczniowie chcąc lepiej poznać tę substancję prowadzili doświadczenia z olejem napędowym – jednym z produktów destylacji ropy naftowej.
Logowanie
Godziny dzwonków
Piątek 11.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych