Szkolne Koło Caritas w okresie Wielkanocy
Marzec był pracowitym miesiącem dla wolontariuszy ze SKC w Zawalowie. Uczniowie chcąc pomóc w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych włączyli się w dwie akcje Caritas Polska.
Pierwszą akcją była sprzedaż baranków i paschalików wielkanocnych, która odbywała się w Szkole Podstawowej w Zawalowie oraz współpracując z Parafią – w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie jak i w Kaplicy w Koniuchach.
Szkolny konkurs „Pisanka Wielkanocna”
Szkolny konkurs „Pisanka Wielkanocna” zakończył się wielkim sukcesem, przyciągając liczne talenty z różnych grup wiekowych. Uczestnicy zaprezentowali imponujące umiejętności oraz niesamowitą kreatywność w dekorowaniu własnoręcznie wykonanych pisanek.
Pisanki zostały wykonane w różnorodnych technikach i stylach, od tradycyjnych po nowoczesne, wykorzystujące nietypowe materiały i inspiracje. Ocena wszystkich prac i wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem dla jury, jednak udało się wybrać zwycięzców, którzy wyróżnili się szczególną pomysłowością i rzemiosłem.
Wiosna – ach to ty!
Pierwszy dzień wiosny to magiczny moment, kiedy przyroda budzi się do życia po długiej, zimowej drzemce. Jest to czas symbolizujący nadejście cieplejszych dni, kwitnienie roślin i powrót żywych kolorów do naszego otoczenia.
Tradycyjnie 21 marca uczniowie klas I-VIII ochoczo wyruszyli ze szkoły aby topić reprezentującą zimę Marzannę - kukłę wykonaną z siana i bibuły. Podczas tego radosnego wydarzenia uczniowie śpiewali wiosenne piosenki po czym wrzucili Marzannę do strumyka, aby symbolicznie powitać początek ciepłej i słonecznej pory roku.
Marcin – umie zapobiegać pożarom – III miejsce w powiecie
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Marcin B. z klasy VII – zdobył III miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczeń reprezentował nie tylko naszą szkołę, ale również całą gminę Miączyn w II kategorii wiekowej.
Marcin wykazał się znajomością przepisów pożarniczych oraz wiedzą na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, historii i tradycji ruchu strażackiego. Po rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru zakwalifikował się do ścisłego finału – eliminacji ustnych, w których trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi na kolejne pytania.
Akcja charytatywna „Pola Nadziei”
24 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką opiekunów Samorządu Uczniowskiego po raz kolejny zorganizowali kwesty przy Kościele Parafialnym w Zawalowie i kaplicy w Koniuchach na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.
19Wszyscy parafianie, którzy wspomogli działalność hospicjum otrzymali bibułowe żonkile-symbole nadziei na całym świecie, przypominające o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Dziękujemy za życzliwość wszystkim, którzy włączyli się w akcję kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei ”.
Wielkanocne stroiki
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy nasi ósmoklasiści wykonali podczas zajęć z wychowawcą stroiki wielkanocne.
Uczniowie posługując się różnymi technikami i materiałami wykonali ciekawe i pomysłowe kompozycje, które z pewnością umilą świąteczny czas.
4
Podsumowanie Góry Grosza 2024
„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale Góra Grosza jest największa na świecie”.Już po raz dwudziesty czwarty Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję ,,Góra Grosza”. Celem zbiórki jest gromadzenie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności tych, które wychowują się poza własnym środowiskiem rodzinnym). Ta ważna inicjatywa wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły.
Sałatka grecka – zajęcia kulinarne
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" uczniowie klasy VIII wykonali zadanie "Sałatka grecka" z modułu IV – „Kultury świata”. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej ukazującej historię i kulturę malowniczych wysp Grecji, przyszła pora na przygotowanie sałatki greckiej. Uczniowie przystąpili do pracy, pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Przygotowując sałatkę ósmoklasiści wykorzystali sprzęt zakupion przez naszą szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Degustacja zdecydowanie spełniła oczekiwania wykonawców.
Dla Was drogie Panie...
Dzień 8 marca w naszej szkole był szczególnym czasem pełnym uśmiechu, dobrych życzeń, kwiatów i słodkości. Panowie postarali się i docenili Panie te duże i te małe. Z tej okazji przygotowali występ artystyczny. Chłopcy z klas I- III przekazali płynące z serc życzenia poprzez wiersze i piosenkę. Uczniowie z klas VII - VIII zaakcentowali zasługi kobiet, wyrazili wdzięczność i podziw. Zaprezentowali również układ taneczny, który dostarczył wielu emocji i wrażeń. Całość zakończył pokaz mody w wykonaniu dziewczynek z oddziału przedszkolnego i klas II – III. Wszystkie Panie były zachwycone i wzruszone. Na koniec Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność i ciepłe słowa skierowała do wszystkich zebranych.
„KILOMETRY DOBRA”
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu organizuje X Kampanię ,,Kilometry Dobra”. Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zwróciło się do SKC w Zawalowie z prośbą o przeprowadzenie zbiórki gadżetów na loterię fantową, która odbędzie się 24 marca w galerii Twierdza w Zamościu. Wspólnymi siłami udało nam się uzbierać dużo maskotek i przyborów szkolnych. Środki finansowe uzyskane z loterii zostaną przeznaczone na adaptację i remont budynków Stowarzyszenia oraz działań prowadzonych na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Składamy serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za udział w tej akcji. Jest nam niezmiernie miło, że kolejny raz mogliśmy pomóc.
Uczniowie na medal
1 marca 2024 roku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w Szkole Podstawowej w Miączynie.
W turnieju uczestniczyli uczniowie z trzech szkół: SP Miączyn, SP Kotlice, SP Zawalów.
Naszą szkołę reprezentowali: Hubert M. - klasa IV ( kategoria I – IV), Wiktoria C.– klasa VII, Marcin B. – klasa VII, Oliwia M. – klasa VIII ( kategoria V- VIII). Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy pożarniczej.
Pokaz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej!
Pokaz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej! 23 lutego odbył się w naszej szkole pokaz z pierwszej pomocy przedmedycznej, który został zaprezentowany przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Horyszowie. Jego głównym celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat podstawowych technik udzielania pomocy oraz zbudowanie pewności siebie w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy.
Konkurs recytatorski
W naszej szkole 21 lutego przeprowadzony został Szkolny Konkurs Recytatorski "Poezja Marii Duławskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Wawiłow".
Celem konkursu było: popularyzowanie twórczości poetyckiej Marii Duławskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Wawiłow, rozwijanie zdolności recytatorskich, pobudzenie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III. Udział wzięło w nim 13 uczestników (10 uczniów i 3 dzieci z oddziału przedszkolnego). Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Pani Dyrektor Danuta Sobczak- przewodnicząca, Pani Dorota Stoń – nauczyciel j.polskiego, ks. Robert F
Być jak Ignacy – energia słoneczna i energia wodna
Styczniowe wyzwania Ignacego okazały się niezwykle angażujące. Uczniowie aby lepiej poznać energię słoneczną i wodną wykonywali szereg interesujących doświadczeń i obserwacji. Samodzielnie formułowali hipotezy, które następnie potwierdzali lub obalali.
5Doświadczalnie sprawdzili, który kolor jest cieplejszy biały czy czarny. Wiele zabawy i ciekawych wniosków dostarczyły „ słoneczne mikrofalówki” samodzielnie wykonane przez uczniów. Czas roztapiania produktów pozwolił wyłonić najbardziej efektywną mikrofalówkę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2024
21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Hejtowi powiedz – NIE!
16 lutego nasi ósmoklasiści podczas zajęć z wychowawcą zrealizowali tematykę – „Zrozumieć hejt”, wykorzystującą materiały europejskiego projektu edukacyjnego SELMA, który porusza problem mowy nienawiści i hejtu online poprzez rozwijanie i zwiększanie świadomości, tolerancji i szacunku. Adresowany jest do młodzieży w wieku 11–16 lat.
Być jak Ignacy – odnawialne źródła energii i energia wiatrowa
Kolejne spotkanie z Ignacym zainspirowało siódmoklasistów do zdobywania wiedzy z zakresu odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Ciekawe informacje na temat węgla, ropy naftowej, biomasy, energii geotermalnej, gazu ziemnego, energii słonecznej, energii wodnej i energii wiatru pozwoliły uczniom na sformułowanie plusów i minusów korzystania z każdego rodzaju energii.
Czas życzliwości i przyjaźni
14 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki- wyjątkowy dzień, który przypomina nam o okazywaniu szacunku, życzliwości, przyjaźni drugiemu człowiekowi. Nazwa tego popularnego święta pochodzi od imienia Św. Walentego, który właśnie 14 lutego obchodzi swoje imieniny. Uczniowie klas I -VIII obejrzeli film edukacyjny pt. „ Legenda o Świętym Walentym”, który przybliżył im historię patrona tego święta. Po czym przyszła pora na zabawy związane z walentynkami. Uczniowie m.in. losowali połówkę serca i ich zadaniem było znalezienie koleżanki lub kolegi z drugą połówką tego samego serca, tańczyli z balonami, pisali na sercach miłe słowa drugiej osobie. Zabawy dostarczyły im wielu pozytywnych emocji i radości. Kolejną atrakcją była również poczta walentynkowa, do której uczniowie i przedszkolaki wrzucali własnoręczne wykonane kartki walentynkowe, serduszka do specjalnie przygotow
„Zdrowe zęby to zdrowe ciało”
W dniu 13 lutego 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Barbarą Hołowczuk – stomatologiem dziecięcym, które dostarczyło cennych informacji na temat zdrowia jamy ustnej i stomatologii dziecięcej. Pani stomatolog omówiła podstawowe zasady higieny jamy ustnej, takie jak regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz znaczenie zdrowego odżywiania dla utrzymania zdrowych zębów. Przedstawiła również proces wizyty u stomatologa oraz procedurę lakowania zębów, którego głównym celem ochrona przed próchnicą.
Escape room „KTO ZAMORDOWAŁ STOLNIKA HORESZKĘ"
W ramach podsumowania wiedzy nabytej podczas omawiania lektury „Pan Tadeusz” uczniowie klasy VIII wzięli udział w lekturowym escape roomie. Ósmoklasiści rozwiązywali kolejne ćwiczenia i wykazywali się znajomością książki, żeby odblokować dostęp do dalszych poziomów gry.
Zbadali każdy trop i odkryli tajemnice skrywane przez mieszkańców i gości Soplicowa. Zapoznali się z zeznaniem świadka morderstwa - Gerwazego Rębajły. Ustalili fakty i podali prawdopodobne motywy popełnienia morderstwa. Przesłuchali 10 podejrzanych mężczyzn. Odkryli, kto jest mordercą – Jacek Soplica.
Logowanie
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych