Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Zawalowie w czasie epidemii COVID – 19 opracowany w oparciu o:
• ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.);
• ustawę z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);
• rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.);
• rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. poz.410 ze zm.);
• rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. poz. 493 ze zm.);
• wytyczne MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. W przypadku dzieci z alergią należy poinformować nauczyciela wychowawcę. Takie zasady dotyczą pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
2. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby uczestniczące w zajęciach, czyli uczniowie, pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni szkoły.
3. Wszyscy pracownicy szkoły powinni używać osłony na usta i nos, zachować dystans społeczny oraz dezynfekować i myć ręce.
4. W dniach od 1-4 września 2020 r. z uczniem kl. I oraz dzieckiem z oddziału przedszkolnego na teren szkoły może wejść 1 rodzic, odprowadzając dziecko do szatni.
5. Na terenie szkoły rodzic i uczeń powinni zdezynfekować ręce oraz mieć zakryte usta i nos. Uczniowie klas młodszych do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
6. Po 5 września 2020 r. rodzice odprowadzają uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego do drzwi wejściowych szkoły.
7. Osoby wchodzące (uczniowie, pracownicy) powinni zdezynfekować ręce. W przypadku braku możliwości zachowania dystansu społecznego (ok. 1,5 m) mieć zakryte usta i nos, a dzieci wchodzące do budynku udają się do łazienki umyć ręce.
8. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych). Osoby te mogą przebywać tylko w wyznaczonych obszarach.
9. Podczas zajęć wprowadza się zakaz używania telefonów komórkowych. Uczeń korzysta tylko z własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia w tornistrze, w szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi.
10. Każda klasa będzie miała zorganizowane zajęcia w jednej wyznaczonej sali, z wyjątkiem plastyki, muzyki, zajęć komputerowych, informatyki, wychowania fizycznego.
11. Raz na godzinę dydaktyczną, w czasie przerwy, a także w razie potrzeby w czasie zajęć, każdą salę, w której prowadzone są zajęcia należy wietrzyć. Każda sala wyposażona będzie w środek do dezynfekcji rąk oraz poddawana dezynfekcji po zakończeniu zajęć dydaktycznych. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczycieli w klasie oraz na korytarzach szkolnych. Podczas przerw międzylekcyjnych, kiedy nie może być zachowany dystans społeczny, uczniowie korzystają z osłony ust i nosa.
12. Zaleca się organizowanie zajęć na wolnym powietrzu na ogrodzonym terenie szkoły. Podczas zajęć w zastępczej Sali gimnastycznej może przebywać 1 grupa uczniów. Po każdym dniu zajęć pracownik obsługi używany sprzęt sportowy oraz podłogę myje lub dezynfekuje.
13. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni regularnie myją ręce wodą z mydłem. Nauczyciele kontrolują, czy uczniowie robią to, szczególnie po przyjściu do szkoły, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem i po powrocie do szkoły ze świeżego powietrza.
14. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość – preferowany kontakt telefoniczny.
15. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Dziecko może pozostawać w izolacji pod opieką wyznaczonej osoby do momentu odebrania dziecka przez rodziców lub prawnych opiekunów.
16. Termometry bezdotykowe dezynfekuje się po użyciu w danej grupie.
17. W sprawach administracyjnych (dyrektor, kancelaria szkoły) wskazany jest kontakt telefoniczny i za pośrednictwem poczty elektronicznej.
18. Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
19. Pracownicy niepedagogiczni prowadzący dezynfekcję, powinni ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniach środków do dezynfekcji, zwłaszcza dotyczących przestrzegania czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów służących do dezynfekcji.
20. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
21. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
22. W czasie przerw ograniczamy gromadzenie się uczniów na korytarzach i w salach lekcyjnych poprzez rotacyjne korzystanie z boiska szkolnego.
23. Podczas realizacji zajęć sportowych w tym wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
24. Uczeń lub dziecko z oddziału przedszkolnego nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
25. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej w wyznaczonej sali, zgodnie z regulaminem świetlicy szkolnej w czasie epidemii.
26. Plac zabaw pozostaje zamknięty w okresie pandemii do odwołania. Używany sprzęt sportowy oraz podłoga w zastępczej sali gimnastycznej podlegają rygorom sanitarnym, zgodnym z wytycznymi GIS w zakresie użytkowania i dezynfekcji.
27. Pracownicy niepedagogiczni podlegają ograniczeniom w zakresie kontaktów z uczniami oraz nauczycielami.
28. Dyrektor szkoły na czas epidemii ustala i upowszechnia:
- Regulamin jadalni szkolnej w czasie epidemii COVID-19,
- Regulamin świetlicy szkolnej w czasie epidemii COVID-19,
- zasady korzystania z biblioteki szkolnej,
- regulamin i zasady pełnienia dyżurów,
- zasady korzystania z obiektów sportowych,
- procedurę dezynfekcji powierzchni szkolnych oraz obowiązki obsługi na czas pandemii
29. Regulamin wchodzi w życie z dniem: 1 września 2020 r.