Szkoła Podstawowa w Zawalowie, aby uczcić 100-lecie Niepodległości Polski zorganizowała w dniu 7 czerwca 2018 roku Międzygminny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej ,,Patriotyzm w sercu dziecka''. Konkurs został objęty honorowym patronatem Zawalowskiego Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju - organu prowadzącego szkołę, Wójta Gminy Miączyn oraz Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie.
Celem konkursu było również: pielęgnowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, popularyzowanie poezji mówionej i śpiewanej opiewającej piękno naszej Ojczyzny, uwrażliwienie na słowo, kulturę wypowiedzi, popularyzowanie piękna i wartości kultury narodowej, promowanie uzdolnień aktorskich dzieci, inspirowanie nauczycieli do działań w trosce o prawidłowy rozwój młodego pokolenia uwzględniający aspekty wychowawcze i artystyczne.
Finał konkursu miał charakter otwarty, odbył się z udziałem społeczności szkolnej, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, zaproszonych gości oraz nauczycieli i opiekunów dzieci z przyjezdnych szkół.
Do finału zgłosiły się szkoły z gminy Miączyn (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kotlicach, SP w Miączynie, SP w Zawalowie, SP w Horyszowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gdeszynie). Z terenu gminy Komarów uczestniczyły szkoły: SP w Dubie ,SP w Zubowicach, SP w Śniatyczach.
Gminę Werbkowice reprezentowały szkoły: SP w Werbkowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Hostynnem Kolonii, natomiast gminę Sitno: SP w Jarosławcu i SP w Cześnikach. Finałowe zmagania konkursowe rozpoczęły się od uroczystego powitania wszystkich przez dyrektor szkoły -p. Danutę Sobczak, która dziękując za liczne przybycie wyraziła przekonanie, że ten dzień pokaże jak przeżywa patriotyzm, miłość do Ojczyzny najmłodsze grono Polaków, a w konkursie dostrzega wielki wymiar edukacyjny, widzi szkołę nie tylko jako miejsce prezentacji, ale rozmów i spotkań pogłębiających znajomość literatury patriotycznej. Dopełnieniem powitania było zaśpiewanie utworu w wykonaniu uczennic klas starszych ,,Niepodległa. niepokorna''.
Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: I- przedszkola- recytacja wiersza o charakterze patriotycznym -10 osób.
II kategoria klasy I-III- recytacja wiersza patriotycznego-6 osób.
III kategoria klasy IV-VII recytacja wiersza – 7 osób, poezja śpiewana (SP w Zawalowie-1 ucz., Publiczna Szkoła Podstawowa w Gdeszynie -1 ucz. SP w Werbkowicach -zespół ).Ogółem dorobek artystyczny zaprezentowało 10 przedszkolaków i 21 uczniów. Oceny prezentacji dokonało jury w składzie: Pani Maria Duławska- zamojska poetka, Pani Henryka Adamowicz - kierownik biblioteki w Miączynie, Pan Krzysztof Czarnota-pisarz. Jury oceniało: dobór repertuaru, kulturę słowa, zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji, ogólny wyraz artystyczny występu. W wyniku oceny recytacji w kategorii I-przedszkola :
I miejsce zdobyła Gabriela Kulpa- Szkoła Podstawowa w Cześnikach
II miejsce przyznano Natalii Filipiuk - grupa ,,Słoneczka'' -Szkoła Podstawowa w Jarosławcu
III miejsce otrzymał Michał Ostapiński -grupa ,,Żabki''- Szkoła Podstawowa w Jarosławcu
Wyróżnienie przyznano Natalii Ciołko –Szkoła Podstawowa w Miaczynie.
W kategorii II- klasy I-III:
I miejsce przyznano Agacie Koperwas – Szkoła Podstawowa w Zawalowie
II miejsce przyznano Kamili Biernackiej - Publiczna Szkoła Podstawowa w Gdeszynie
III miejsce zdobył Bartłomiej Wichrowski –Szkoła Podstawowa w Miączynie
Wyróżnienie zdobyła Maja Baran- Publiczna Szkoła Podstawowa w Hostynnem Kolonii
W kategorii III-klasy IV-VII- recytacja:
I miejsce zdobył Tymon Kalbarczyk- Szkoła Podstawowa w Cześnikach
II miejsce przyznano Katarzynie Kowalczyk-Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kotlicach
III miejsce otrzymał Jakub Orkiszewski – Szkoła Podstawowa w Śniatyczach
Wyróżnienie otrzymał Michał Johaniuk –Szkoła Podstawowa w Dubie
W kategorii III- klasy IV-VII - poezja śpiewana:
I miejsce przyznano zespołowi Szkoła Podstawowa w Werbkowicach
II miejsce zdobyła Wiktoria Szymula -Publiczna Szkoła Podstawowa w Gdeszynie
III miejsce przyznano Patrycji Buczak – Szkoła Podstawowa w Zawalowie.
Laureaci I, II i III miejsca w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki, dyplomy, nagrody. Wyróżnieni recytatorzy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali wysoki poziom opanowania tekstu, poprawność językową i ekspresję wypowiedzi. Statuetki za pracę w komisji otrzymało szanowne Jury od dyrektor szkoły i Pani Prezes Stowarzyszenia Doroty Nowak. Konkurs był dla słuchacza spotkaniem z żywym słowem, jego pięknem i siłą przekazu, a dla występujących okazją, aby zaprezentować swój talent, podzielić się tym co ma w sercu mały patriota, poprzez własną interpretację poezji patriotycznej. Stał się doskonałą okazją do konfrontacji swoich talentów i umiejętności z tym, co prezentują inni. Organizatorzy serdecznie dziękują uczniom i nauczycielom, którzy włożyli wiele trudu i pracy w dobór repertuaru i przygotowanie doskonałych interpretacji utworów. Chcemy kontynuować to przedsięwzięcie, by współczesny patriotyzm w naszej szkole był radosny, zaangażowany i kreatywny, bowiem „Co przeżyło jedno pokolenie, drugie ma w sercu i w pamięci”.
Dyrektor szkoły dziękuje nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za zaangażowanie w organizację konkursu.