Uczniowie klasy V realizując podstawę programową z techniki wykorzystali maszynę do szycia (sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”) do uszycia rękawicy kuchennej. Oczywiście zadanie okazało się dość trudne do wykonania, gdyż należało przygotować wykrój rękawicy, nawlec nitkę przez oczko igły i zawiązać supełek na końcu igły (trudne zadanie!), sfastrygować dwie połówki rękawicy poznanym ściegiem podstawowym i dopiero użyto maszyny do szycia. Jednak uczniowie poradzili sobie dobrze z wykonaniem zadania i uszyte przez nich samodzielnie rękawice posłużą im na długo w kuchni.
Rękawice kuchenne klasy V
- 1
Zdrowe i pożywne przekąski dla każdego
Uczniowie klasy VI i VII przygotowali pod kierunkiem wychowawcy w ramach realizacji programu „Trzymaj formę” zdrowe przekąski w postaci batoników owsianych w dwóch wersjach smakowych (z gorzką czekoladą i klasyczną). Łącząc ze sobą odpowiednie składniki wykorzystali sprzęty kuchenne z programu #Laboratoria przyszłości.
11Dodatkowo uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której poznali właściwości zdrowotne wszystkich składników użytych do wykonania zdrowych przekąsek.
Batoniki owsiane z bakaliami to zdrowa i pyszna przekąska, która doda energii na cały dzień. Nie zawierają żadnych niezdrowych tłuszczy ani przetworzonych cukrów, tylko te naturalne. Owoce, orzechy i nasiona możemy dać takie jakie lubimy lub dowolne.
Było pysznie i zdrowo!
Dzień Kobiet
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Jak co roku świętowanie rozpoczęliśmy od akademii, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły. Chłopcy z klas IV-VIII recytowali wiersze i śpiewali piosenki, natomiast z klas O-III przepięknie zatańczyli do utworu „ Marsz z tulipanem”. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim Paniom. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a panowie zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni, byli przemili, uczynni i sympatyczni.
Wszystkie kobietki (te małe i duże) dziękują chłopcom za piękne życzenia.
7
Dzień Kobiet z drukarką 3D
Dzień Kobiet w naszej szkole był powodem nie tylko do złożenia życzeń Paniom, ale stał się także okazją do tego, by pokazać jak tradycję można połączyć z nowoczesnością.
Oprócz tradycyjnych tulipanów i róż – którymi obdarzane były panie nauczycielki, uczennice oraz pracownice szkoły – pojawiły się również kwiaty wydrukowane przy pomocy drukarki 3D zakupionej przez naszą szkołę w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie z klasy VI i VII przygotowali te nietypowe upominki dla swoich koleżanek. Najpierw wydrukowali odpowiednie elementy, a następnie złożyli je w całość. Barwne tulipany wręczone koleżankom wraz z najpiękniejszymi życzeniami sprawiły im wiele radości.
6
Siły wokół nas
W lutym uczniowie klasy 8 pogłębili swoją wiedzę na temat sił fizycznych występujących w przyrodzie. Ignacy wybrał siły, które codziennie działają na każdego z nas.
Uczniowie zajęcia rozpoczęli od badania siły tarcia, która umożliwia wykonywanie najprostszych czynności np. siedzenie czy pisanie. Analizowali doświadczenia i wnioskowali w jaki sposób i w jakich sytuacjach warto zmniejszać lub zwiększać siłę tarcia.
Nie zabrakło również doświadczeń związanych z siłą grawitacji. Jej działanie na rozmaite przedmioty na kuli ziemskiej zostało porównane z działaniem na Księżycu na podstawie fragmentu filmu ( misja Apollo XV).
Doświadczenie związane z działaniem siły odśrodkowej pozwoliło uczniom w lepszym stopniu zrozumieć zachowanie ciał w czasie ruchu po okręgu.
Lutowe zadania, ciekawostki i doświadczenia umożliwiły ósmoklasistom pełniejsze zrozumienie otaczającego nas świata. Okazało się, że wiele zaobserwowanych zjawisk w przyrodzie można wytłumaczyć działaniem i skutkami sił fizycznych.
7
Szkolni Mistrzowie Ortografii
21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
W ramach tego święta odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI i VII – VIII. Konkurs przeprowadzony został w formie dyktanda ocenionego przez komisję konkursową.
Szkolnymi Mistrzami Ortografii zostali:
- w kategorii klas IV – VI – Marcin B. z klasy VI
- w kategorii klas VII-VII – Oliwia M. z klasy VII i Szymon K. z klasy VII
Wszyscy uczestnicy Szkolnego Konkursu Ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci konkursu otrzymali tytuł SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Smacznie i zdrowo
15 lutego 2023 r. uczniowie klasy VIII doskonalili swoje umiejętności kulinarne. Pod opieką wychowawcy przygotowali i upiekli zdrowe ciasteczka owsiane z dodatkami ( kakao, ziarna słonecznika, żurawina, rodzynki, morele). Uczniowie wykazali się umiejętnością czytania przepisu ze zrozumieniem i odmierzania odpowiedniej ilości składników. Zachowali zasady bezpiecznej pracy z ostrymi przedmiotami i urządzeniami elektrycznymi, dbając jednocześnie o ład i porządek w miejscu pracy.
Przygotowanie zdrowych i pożywnych ciasteczek było jedną z form realizacji programu „Trzymaj formę”.
Bogate wyposażenie szkoły w sprzęt kuchenny z programu „ Laboratoria przyszłości” sprzyja rozwijaniu umiejętności praktycznych uczniów.
Pomagamy - dokarmiamy
Uczniowie klasy II wraz ze swoją wychowawczynią wykorzystując narzędzia z „Laboratoria przyszłości” wykonali karmnik dla ptaków. Najpierw dowiedzieli się ,dlaczego warto dokarmiać ptaki i co należy wkładać do karmnika. W części praktycznej za pomocą wkrętów i gwoździ zbudowali drewniany karmnik zachowując zasady bezpieczeństwa. Uczniowie wykazali się pomysłowością i dużym zaangażowaniem podczas ozdabiania stolarskiego dzieła. Karmnik został zawieszony na terenie szkoły i uzupełniony ziarnami przyniesionymi przez uczniów. Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków to nie tylko ogromna pomoc dla zwierząt, ale i świetna zabawa dla dzieci zarówno przy budowaniu jak i obserwowaniu skrzydlatych gości.
4
Walentynki
Dnia 14.02.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy.
15Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie wszyscy uczniowie brali udział w zabawach przygotowanych przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. W dalszej części listonosz rozdał pocztę walentynkową. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli , wychowawców i pracowników szkoły. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni. Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym.
6Na zakończenie zajęć uczniowie klas 1-3 rozpoczęli przygodę z długopisami 3D. Długopis 3D nie wymaga do działania żadnych dodatkowych urządzeń ani oprogramowania. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach. Samo w sobie tworzenie jest bardzo proste – wystarczy „rysować” nim w powietrzu. Stworzenie ciekawych prac wymaga trochę wprawy, precyzji, cierpliwości oraz wyobraźni. Uczniowie własnoręcznie stworzyli czerwone serduszka, które wykorzystali do dekoracji klasy. Zajęcia z długopisami uczą koncentracji, sprawiają wyciszenie się i pracę w pełnym skupieniu.
10Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: przeliczały serca, szukały brakujących połówek serc, bawiły się przy muzyce, rozwiązywały zagadki. Nie zabrakło oczywiście sercowych wyklejanek z bibuły, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.
Międzynarodowy Dzień Pizzy
- 9
Większość osób zapytana o to, skąd pochodzi pizza, słusznie wskazałaby Włochy. To jedno z najpopularniejszych dań początkowo było potrawą biedniejszych warstw społecznych, jednak później zajadali się nim również członkowie rodzin królewskich w wielu zakątkach Europy, w tym ponoć sam Zygmunt Stary.
Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku czwartek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków.
Dnia 10 lutego w oddziale przedszkolnym obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia jedna z sal w naszej szkole zamieniła się w prawdziwą, włoską pizzerię. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Każde z dzieci miało okazję „dorzucić” coś od siebie w jej przygotowaniu.
Dzieci były bardzo zaangażowane we wspólne pieczenie pizzy. Najwspanialszym momentem obchodów Dnia Pizzy była oczywiście degustacja. Uczcie nie było końca, poczęstowano panią dyrektor, nauczycieli pracowników obsługi. Chwalono nas, a to znaczy, że była pyszna!
Dzień Babci i Dziadka - część artystyczna
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 9 lutego w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadzio to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci również o nich pamiętały.
Licznie przybyli do naszej szkoły goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach. Na twarzach młodych artystów widać było ogromną radość oraz skupienie. Wnuczęta starały się jak najpiękniej wyrazić miłość, wdzięczność i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom. To przecież od nich wnuczęta otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III zaprezentowały program artystyczny, na który złożyły się wzruszające piosenki oraz pokazy taneczne. Uczniowie klas IV-VIII przedstawili wesołe wierszyki oraz piosenki, które wywołały uśmiechy na twarzach przybyłych gości. Radość Babć i Dziadków była ogromna, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoje najukochańsze Babcie i Dziadziów własnoręcznie przygotowanymi prezentami i życzeniami. Po część artystycznej przygotowany został słodki poczęstunek.
20
Kryptologia, szyfry i bezpieczeństwo w sieci
Styczniowe „lekcje Ignacego” wprowadziły ósmoklasistów w świat kryptografii i szyfrów a także zapoznały z zasadami tworzenia bezpiecznych haseł i zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie rozwiązywali różne zagadki, krzyżówki, dekodowali wiadomości, ćwiczyli spostrzegawczość a wszystko po to by odnaleźć klucz do wyjścia z sali. Poznali sylwetki trzech polskich wybitnych matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego – deszyfrantów niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigma. Nauczyli się zaszyfrowywać wiadomość za pomocą szyfru Cezara i Polibiusza.
Uczniowie poznali zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Mieli możliwość sprawdzenia stopnia trudności wymyślonych haseł na specjalnej stronie www.
Styczniowe wyzwania Ignacego stały się doskonała okazją do doskonalenia umiejętności współpracy w grupie oraz kształtowania właściwych relacji społecznych.
Stały się również inspirację do zorganizowania wycieczki do pokoju zagadek.
Choinka szkolna
- 6
Bezpieczeństwo podczas ferii
Sierżant sztabowy Kamil Piluś z Posterunku Policji w Miączynie 11 stycznia 2023 roku spotkał się ze wszystkimi przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Zawalowie.
Tematem spotkania, oprócz przestrzegania bezpieczeństwa w czasie ferii i zakazie korzystania z zamarzniętych akwenów wodnych, były zagrożenia czyhające na młodzież i dzieci podczas korzystania z Internetu oraz samotnego przebywania w domu. Funkcjonariusz przypomniał także o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych.
.
Radość na Ziemi i w Niebie
Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny . Daje nam możliwość wzajemnej życzliwości i zażegnania sporów. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego okresu, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III dnia 21 grudnia 2022r. pod kierunkiem swoich wychowawczyń zaprezentowali jasełka pod tytułem „Radość na Ziemi i w Niebie”. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Danuta Sobczak, która powitała przybyłych gości: zastępcę Wójta Gminy Miączyn pana Jarosława Stonia ,ks.Roberta Fuka , rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W specjalnie przygotowanych strojach, w pięknej scenografii szopki bożonarodzeniowej w tle zimowego krajobrazu górskiego, młodzi aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Po raz kolejny przeżyliśmy historię Józefa i Maryi szukających schronienia na noc. Nie zabrakło również aniołków, pasterzy i trzech króli. Przedszkolaki wykonały układ taneczny do kolędy „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”, całość przedstawienia uświetniły przepiękne kolędy i pastorałki.Po zakończonym przedstawieniu pani dyrektor podziękowała dzieciom za piękny występ , nauczycielom za przygotowanie jasełek oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.
Zgodnie z tradycją wszyscy podzielili się opłatkiem, po czym cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście i rodzice udali się na uroczystą Wigilię.
Rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Bożonarodzeniowy – uczniowie klas I-VIII wykonali przepiękne gwiazdy. Wszystkie były wyjątkowe i każda z nich została nagrodzona nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
24
Podziękowanie
Powiedz „STOP” marnowaniu żywności
W ramach realizowanej w naszej szkole XVI edycji programu „Trzymaj Formę” uczniowie klas V-VIII obejrzeli prezentację multimedialną „Foodsharing, czyli dzielenie się żywnością.
Jak działa jadłodzielnia?”Dowiedzieli się z niej, że warto korzystać z idei foodsharingu, ponieważ w wielu domach żywność często się po prostu marnuje. Statystycznie polskie gospodarstwa domowe wyrzucają co sekundę 92 kilogramy żywności. Łącznie Polska marnuje 5 mln ton artykułów spożywczych rocznie. Najwięcej jedzenia wyrzucamy po tzw. długich weekendach i oczywiście – świętach.
Zamiast wyrzucać produkty spożywcze, lepiej podzielić się nimi z potrzebującymi, między innymi za pośrednictwem jadłodzielni. W prezentacji znalazły się również informacje o dwóch jadłodzielniach funkcjonujących w Zamościu oraz produktach, którymi można podzielić się z potrzebującymi za ich pomocą.
Ozdoby świąteczne z drukarki 3D
Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Świąteczne drzewka klasy VI i VII w tym roku zyskały niezwykłe ozdoby. Zostały wykonane przez uczniów przy pomocy drukarki 3D zakupionej przez naszą szkołę w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie poznali proces przygotowania modeli do druku, a także zapoznali się z zasadą działania i obsługi drukarki 3D.
6
Choinki z pierników klasy VI i VII
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie z klasy VI i VII postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.
W radosnej atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki, wałkowali na równe placuszki, z których następnie wycinali piernikowe gwiazdki w różnych rozmiarach przy pomocy sprzętów kuchennych pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Następnie rozpoczęło się wielkie dekorowanie. Powstały piękne, kolorowe i pachnące piernikowe choinki.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia piec pyszne pierniki. Wykonane przez nich choinki z pierniczków z pewnością będą ozdobą ich świątecznych stołów.
23
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie