W grudniu uczniowie klasy VIII poszerzali i zdobywali wiedzę z zakresu astronomii. Inspiracją do działań była osoba Mikołaja Kopernika. Ósmoklasiści poznali wykształcenie i dokonania polskiego uczonego. Omówili założenia teorii geocentrycznej i heliocentrycznej. Symulowani na modelu Układu Słonecznego popularne zjawiska astronomiczne ( ruch obiegowy Księżyca wokół Ziemi, ruch obiegowy i obrotowy Ziemi, symulacja dni i nocy, pory roku i fazy Księżyca).Największym zaangażowaniem wykazali się podczas tworzenia grupowego plakatu przedstawiającego Układ Słoneczny. Zadanie wykonali używając techniki maskowania i malowania gąbkami i farbami akrylowymi. Po realizacji grudniowych założeń programu „ Być jak Ignacy” uczniowie wydrukowali za pomocą drukarki 3 D - zakupionej w ramach programu „ Laboratoria przyszłości” wybrane przez siebie ciała niebieskie.
Przygoda z astronomią
- 1
Fartuszkowy zawrót głowy
Uczniowie z klasy VI i VII na zajęciach z wychowawcą szyli fartuszki kuchenne. Zadanie jak się okazało nie było zbyt łatwe! Dla wszystkich ogromnym wyzwaniem było uszycie fartuszka zgodnie z instrukcją słowno – obrazkową.
Na zajęciach uczniowie uczyli się nie tylko samodzielności w odmierzaniu i wycinaniu potrzebnej ilości materiału, ale także posługiwania się igłą i szycia zarówno ręcznego, jak i na maszynie.
Mimo początkowych trudności, wszyscy dość sprawnie wykonali fartuszki dzięki maszynie do szycia zakupionej przez naszą szkołę w ramach Laboratoriów Przyszłości. Na każdym fartuszku znalazła się naszywka z imieniem jego właściciela.
Była to nasza pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia, przygoda z szyciem. Fartuszki już niebawem uczniowie wykorzystają przy pieczeniu świątecznych pierniczków i innych kulinarnych zmaganiach. Zapraszamy na kolejne relacje.
18
Oktawia i Kamil laureatami konkursu „Adam Mickiewicz wirtualnie”
12 grudnia 2022 r. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu wyłoniła zwycięzców wirtualnych escape roomów poświęconych Adamowi Mickiewiczowi. Wśród laureatów konkursu znaleźli się Oktawia R. i Kamil O. z klasy VIII.
Uczniowie w ramach konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Dla każdej został przygotowany escape room: „Adam Mickiewicz. Powrót taty. Kl. V-VI” i Adam Mickiewicz. Świtezianka. Kl. VI-VIII”
Escape roomy dostępne były na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
Zadaniem uczestników konkursu było zdobycie czterocyfrowego kodu dostępu do cytatu związanego z twórczością Adama Mickiewicza.W konkursie wzięli udział także: Marcin B., Wiktoria C., Dawid K. i Anna W. z klasy VI; Dominik B., Oliwia M., Jakub M., Maja P., Bartłomiej W. z klasy VII i Oliwia K. z klasy VIII.
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje!
Mikołajkowy wyjazd do kina
6 grudnia 2022r. dzieci z „O” oraz uczniowie klas I-VIII wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, aby obejrzeć film przygodowy pt.: „ Uwolnić Poly”. To opowieść o niezwykłej przyjaźni 10-letniej dziewczynki i cyrkowego kucyka, która dla obojga okazała się początkiem fascynującej przygody. Film wywołał wiele wrażeń, pozytywnych emocji. Ostatnim punktem naszego pobytu w Zamościu była pizza, która sprawiła wielką radość. Żarty, dobry humor przy degustacji smacznej pizzy były świetnym sposobem na spotkanie integracyjne. Najedzeni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
Celem wyjazdu była integracja środowiska i zacieśnienie relacji koleżeńskich wśród uczniów naszej szkoły.
Maria Konopnicka- patronka roku 2022
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej doceniając literacki dorobek jednej z najwybitnejszych pisarek, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Jest wybitną postacią w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci. Maria Konopnicka napisała tyle wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci, że nie trudno wybrać to, co wydaje się najłatwiejsze, stosowne do wiekui najbliższe dziecięcym sercom. Podczas zajęć uczniowie klasy II dowiedzieli się jaka była Maria Konopnicka, zapoznali się z życiem i twórczością poetki.Dzieci wysłuchały wybranych wierszy dla najmłodszych m.in.: „Stefek Burczymucha”, którego bohater to „wielki zuch”przechwalający się przed innymi swoją odwagą.Jego przechwałki okazują się nieprawdziwe , gdy w końcowej części utworu ucieka w panice przed myszą. W wierszach „Podróż na bocianie”oraz „ Jesienią”poetka ukazuje piękno otaczającej przyrody, uroki jesieni. Wiersze Marii Konopnickiej wciąż bawią,śmieszą i rozbudzają chęć samodzielnego czytania.Odczytane zostały fragmenty pięknej baśni„Na jagody’’zachwycającej urokiem tajemniczego lasu i czystej nieograniczonej fantazji, która jest w stanie z najprostszych rzeczy wyczerpać niesamowitą przygodę.Uczniowie z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią wykonali plastyczne interpretacje do wybranych utworów Marii Konopnickiej.Prace te stały się elementem dekoracji szkolnego korytarza.
Mikołaj w przedszkolu
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie, uczą się wierszyków, śpiewają piosenki.
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Spoglądając z niecierpliwością przez okna szukały nadlatujących reniferów.
Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego przedszkola.
Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, zaprosiły Mikołaja do wspólnej zabawy przy muzyce, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci na całym świecie.
6
Listopadowe wyzwania Ignacego
W listopadzie uczniowie klasy VIII realizujący projekt edukacyjny „ Być jak Ignacy” skupili się na zagadnieniach dotyczących wody i wyporności. Inspiracją do działań była postać Stefana Drzewieckiego – wielkiego polskiego wynalazcy. Uczniowie poznali życiorys, najważniejsze wynalazki i ciekawostki z życia uczonego. Samodzielnie wykonali papierowe modele łodzi, stworzyli konstrukcje wynalazków ułatwiających życie: wodoodporny nietonący pojemnik na zapałki, kuchenny pojemnik na sypką żywność, kubek z butelki. Ósmoklasiści z dużym zainteresowaniem uczyli się wiązać podstawowe węzły żeglarskie oraz wykonywali eksperymenty dotyczące zachowania przedmiotów w wodzie.
6
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Jest takie święto, jedno na całym świecie,
Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci i to już nie od dzisiaj
Dziś święto nad świętami:
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
Wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami oraz poznały historię ich święta.
Przedszkolaki bawiły się przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi”, w objęciach małych przyjaciół. Brały udział w różnych zabawach ruchowych, wykonywały prace plastyczne, oglądały o nich bajki, a najstarsze przedszkolaki ulepiły pod koniec pobytu w przedszkolu śniegowego misia.
Uczniowie z klas I-III wypowiadały się na temat swoich ulubionych przytulanek, opowiadały za co lubią swojego przyjaciela, brały udział w ćwiczeniach i zabawach muzyczno - ruchowych z wykorzystaniem swoich pluszaków. Największą jednak atrakcją było pieczenie pierniczków w kształcie misia, do którego został wykorzystany sprzęt pozyskany w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Wszyscy z chęcią korzystali z „misiowej” fotobudki.
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom.
34
Andrzejki w oddziale przedszkolnym
W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
23 listopada w oddziale przedszkolnym naszej szkoły odbyły się andrzejki. Od rana panował radosny, magiczny nastrój. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i tajemnicze wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania bucików, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość oraz innych wróżb związanych z tą tradycją. Dodatkową atrakcją były piękne stroje oraz malowanie twarzy, które cieszyły przedszkolaków. Dzieci chętnie brały udział w śpiewach i tańcach przy skocznej muzyce. Był też słodki poczęstunek.Czy przepowiednie się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Dzieciom przyniosły one wiele radości i były okazją wspólnej, wesołej zabawy. Rozbudziły ciekawość i chęć poznania naszej ludowej tradycji.
20
Andrzejki 2022
Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy choć na chwilę oderwać się od codzienności oraz przenieść się w świat marzeń i fantazji. Z tej właśnie okazji w dniu 23 listopada odbyła się w naszej Szkole zabawa andrzejkowa. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w ,,salon wróżb”. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, a może jakaś miła niespodzianka. Wróżbita Kamil przepowiadał przyszłość ze swojej magicznej kuli; drzewo zawodów ukazało, że większość naszych uczniów zdobędzie w przyszłości znakomite profesje. Nie obyło się też bez tradycyjnego lania wosku, które cieszyło się dużym powodzeniem, a interpretacja powstałych figur i kształtów pobudzała dziecięcą wyobraźnię. Pozostałe wróżby także przyciągały tłumy - humory dopisywały i wszyscy wspaniale się bawili, podczas dyskoteki. Działała Słodka Kawiarenka, w której sprzedawane były przepyszne ciasta, a dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie w całości przekazany Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych w ramach realizacji Kampanii Pola Nadziei.
Należy również podziękować rodzicom oraz nauczycielom, którzy ochoczo włączyli się w przygotowanie kawiarenki i przynieśli ciasta.
23
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
7 listopada 2014 r. - Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wybrana data, czyli 20 listopada, nawiązuje do 1989 r. i przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka. Celem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. W naszej szkole tę wyjątkową datę uczciła gazetka na korytarzu szkolnym. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi datami i wydarzeniami z historii ustanowienia praw dziecka. 23 listopada uczniowie z klas IV – VIII i Szkolny Rzecznik Praw Ucznia omówili prawa dziecka. Spotkanie stało się doskonałą okazją do rozmowy jak korzystać z praw, ale również do dyskusji o obowiązkach dzieci wynikających z przynależności do rodziny i społeczności szkolnej.
Te działania przypomniały wszystkim czym są prawa dziecka i uświadomiły, że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie.
Everybody likes pancakes!
Dnia 16 listopada uczniowie klas IV i V na lekcji języka angielskiego przygotowali tradycyjne amerykańskie pancakes (pankejki) przy pomocy sprzętu otrzymanego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poćwiczyć nie tylko swoje umiejętności kulinarne ale również znajomość angielskich nazw składników oraz instrukcję wykonania pankejków w języku angielskim. Przygotowane placuszki znikały w mgnieniu oka, można było zjeść je z dodatkami: owocami, syropem klonowym, bitą śmietaną, czekoladą lub posypką.
11
Próbna ewakuacja
Nowa galeria Próbna ewakuacja została dodana do albumu fotograficznego
104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W KOŚCIELE PARAFIALNYM
Nowa galeria 104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W KOŚCIELE PARAFIALNYM została dodana do albumu fotograficznego
8
104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA
Wyróżnienie dla Oliwii w konkursie historycznym "Wolna-Niepodległa"
9 listopada 2022 roku w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyło się podsumowanie konkursu historycznego "Wolna - Niepodległa" organizowanego przez pana posła Tomasza Zielińskiego i Kuratorium Oświaty w Lublinie pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
W uroczystym podsumowaniu oraz wręczeniu nagród udział wzięła Oliwia M. z klasy VII, której praca konkursowa została wyróżniona. Uczniowie pisali prace nawiązujące tematyką do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Choć przyjmowały one różne formy m.in. opowiadania, eseju, czy wiersza wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością w swoim niepowtarzalnym ujęciu tematu oraz przywiązaniem do wolnej od pond stu lat ojczyzny.
Serdecznie gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów.
Oszczędzają i nagrody wygrywają!
W dniu 9 listopada 2022 roku opiekun SKO p. Anna Ciastoch dokonała podsumowania i ogłosiła wyniki szkolnego konkursu pod hasłem „ Październik miesiącem oszczędzania”. Zadanie konkursowe polegało na zgromadzeniu na swoim koncie jak najwyższej kwoty w okresie od 1 do 31 października 2022 roku. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do systematycznego dokonywania wpłat oraz racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi.
W wyniku rozstrzygnięcia konkursu zwycięzcami zostali:
- Piotr S. ( kl. I) – I miejsce,
- Kacper S. (kl. II) – II miejsce,
- Hubert M. ( kl. III ) – III miejsce.
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez PKO Bank Polski oddział nr 1 w Zamościu.
104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości i przypadającej w tym roku 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada 2022 roku odbył się w naszej szkole apel, aby w sposób uroczysty uczcić ten wyjątkowy dzień, jakże ważny dla wszystkich Polaków. Uczniowie pod kierunkiem p. Anny Ciastoch, p. Dominiki Krzyś i p. Doroty Stoń przygotowali montaż słowno-muzyczny. Chcieli w ten sposób przybliżyć swoim koleżankom i kolegom wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu uczniowie przypomnieli również najistotniejsze fakty związane z dążeniem Polaków o odzyskanie niepodległości. Dialogi uczniów były ozdobione recytowaną poezją i przypomnieniem najważniejszych dat z historii Polski. Występujący młodzi artyści przybliżyli drogi Polaków do odzyskania niepodległości oraz znaczenie święta, które co roku obchodzimy 11 listopada.
7
Szkoła do hymnu 2022
Z uwagi na to, że dzień 10 listopada 2022 r., był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w naszej szkole, już 9 listopada uczniowie wzięli udział w piątej edycji akcji ,,Szkoła do hymnu”. Oddział przedszkolny oraz klasy I - VIII odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” z wychowawcami i pracownikami szkoły o symbolicznej godzinie 11.11.
Patriotycznie w klasie II
Barwy narodowe, symbole,patriotyzm…
„ Czerwień – to miłość,biel – serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste”.
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych , ale też dla młodszego społeczeństwa. Uczniowie klasy II podczas zajęć z wychowawcą dowiedzieli się jak ważna jest niepodległość Polski i utrwalili znajomość symboli narodowych. Chcąc uczcić 104 rocznicę odzyskania niepodleglości dzieci wykonały patriotyczne prace plastyczne: orły białe na bazie rolki oraz flagi Polski w konturach naszej ojczyzny, które udekorowały serduszkami z papieru. Dzieci są bardzo dumne ze swoich prac.Mam nadzieję, że wszyscy zapamiętają to historyczne wydarzenie.
1
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie