• Wiadomosci dla uczniów

KODEKS GRZECZNOŚCI

czyli o czym każdy uczeń wiedzieć powinien.

1.       Pamiętam, że kultura osobista jest moją wizytówką.

2.       Kłaniam się wszystkim pracownikom szkoły.

3.       Stosuję na co dzień zwroty: proszę, przepraszam, dziękuję.

4.       Przychodzę punktualnie na zajęcia.

5.       Ustawiam się przed klasą oczekując nauczyciela.

6.       Nie używam przemocy wobec rówieśników.

7.       Nie rozmawiam na lekcjach.

8.       Dbam o kulturę języka.

9.       Kulturalnie zachowuję się w czasie uroczystości szkolnych.

10.    Staram się pracować nad własnym charakterem, postępuję zgodnie z kodeksem grzeczności

Prawidłowa pozycja przy komputerze  .

Monitor na wysokości oczu, tak aby jego górny brzeg był nieco niżej linii oczu. Jeżeli Twój monitor jest za nisko (co się bardzo często zdarza) postaraj się go jakoś podnieść np. włóż pod niego kilka książek. Klawiatura powinna znajdować się tak, aby korzystając z niej, nie było potrzeby skręcania tułowia. Łokcie podczas pracy powinny znajdować się w pozycji zbliżonej do kąta prostego. Nadgarstki - na przedłużeniu rąk, dlatego warto stosować różnego rodzaju podkładki pod nadgarstki. Kolana podczas siedzenia zgięte pod kątem prostym, część lędźwiowa kręgosłupa w całości oparta o krzesło, czyli miednica dosunięta

Kilka uwag o tym w jaki sposób warto się uczyć

Jeśli macie zamiar uczyć się tak, aby:

• wyrwani do odpowiedzi na lekcji umieć dobrze odpowiedzieć
          • po lekcji przez dłuższy okres czasu pamiętać o tym, czego się nauczyliście
          • przed sprawdzianem czy klasówką minimalną ilość czasu poświęcać na powtórzenie materiału i mimo to uzyskać dobrą ocenę.

To pamiętajcie, że:

• nauka rozpoczyna się na lekcji (uwaga i aktywny udział w lekcji zaoszczędzą Wam sporo czasu, który musielibyście poświęcić na samodzielne opanowywanie nowego materiału, no i jak dobre wrażenie zrobicie!)
          • powtarzanie jest matką nauki (niestety nie da się tego uniknąć; mamy taki a nie inny mózg).

Jak powtarzać?

• Po przyjściu do domu, krótkim odpoczynku (rodzaj odpoczynku zależy od Ciebie, pamiętaj jednak o tym, że tlen potrzebny jest do pracy szarych komórek) staraj się przypomnieć o czym uczyliście się na lekcji, dopiero potem "przekartkuj" podręcznik i zeszyt. Warto wtedy odrobić pisemne zadanie, odrabianie go zajmie Wam mniej czasu i będzie niezłym sposobem na dodatkowe utrwalenie materiału, poza tym będziecie mieli je "z głowy".

• W przeddzień lekcji, o przyzwoitej porze dnia i po odpoczynku postaraj się znowu przypomnieć, co robiliście na ostatniej lekcji, a następnie czytaj ze zrozumieniem krótkie fragmenty z podręcznika i po ich przeczytaniu sprawdzaj ile udało się zapamiętać z tekstu, zwracaj uwagę na rysunki, wykresy i schematy, konfrontuj z nimi tekst. Przy powtarzaniu pomocne będą pytania często umieszczane pod koniec rozdziału. Powtórzenie bez pomocy podręcznika, ale przy posługiwaniu się rysunkami może zakończyć naukę. Pewność natomiast tego, że w pełni rozumiecie to, czego się uczyliście da Wam rozwiązywanie nowoczesnych testów.

• Przed sprawdzianem wystarczy przejrzeć podręcznik, zeszyt, rozwiązać kilka testów, a jeszcze lepiej napisać kilka różnego typu testów rozpoczynając od najprostszych, czyli tzw. testów wyboru (pamiętaj o rysunkach).

Czy to już wszystko? NIE!!!

Twój tydzień powinien być rozsądnie zaplanowany, zgodnie z planem lekcji i zajęć pozalekcyjnych.

Przed przystąpieniem do nauki musisz nastawić się do niej pozytywnie; dużo łatwiej, przyjemniej i szybciej będziesz się uczyć.

W ciągu nauki rób krótkie przerwy, a naukę łatwiejszych i trudniejszych przedmiotów "przeplataj". Może warto zacząć od przedmiotu mniej przez Ciebie lubianego. Cóż to za ulga, jeśli nie będzie wisiał nad Tobą jak miecz Damoklesa!

Pamiętaj o wypoczynku i regeneracji organizmu, duży wysiłek fizyczny odstresowuje, podobnie jak kontakt z przyrodą, pływanie, taniec i odpowiednia muzyka. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu przed północą!

Nie musisz wszystkiego umieć na piątkę, zdecydowanie jednak nie powinniście mieć czegoś, co nazywane jest oceną dopuszczającą.

Unikaj zaległości w nauce; są powodem wielu niepotrzebnych napięć i stresów. Wynikające z zaległości braki dają o sobie znać w najmniej odpowiednich momentach.

Będziesz się mniej męczyć przy nauce jeśli zapewnisz sobie: odpowiednie oświetlenie, prawidłową postawę (odpowiednia wysokość stołu i krzesła) i ciszę

.